Grybai - mūsų draugai 4

Grybautojui reikia gerų akių

 

 

 

       Ko tik negali tie grybai! Pasirodo, yra tarp jų ir toks, kuris labai gerai veikia regėjimą. Juose esančios medžiagos ne tik stiprina akių raumenis, bet ir tiesiogiai veikia akių lęšiuką, palaiko jį skaidrų.

Jau žiloje senovėje Rusijos vienuolynuose šie grybai buvo naudojami būtent pagerinti regėjimui, tą patvirtina Novgorode archeologų rasti rankraščiai ant beržo tošies. Jais gydė trumparegystę, toliaregystę, kataraktą ir glaukomą. Ir dar įvairias nervų sistemos ligas.


Akių gydymui ir profilaktikai buvo naudojamos šviežios šių grybų sultys ir antpilas su degtine. Antpilu buvo gydomi ne tik regėjimo sutrikimai, bet ir įvairios kraujo ligos- šis grybas taip pat turi savybę valyti kraują ir limfą. Antpilo receptas: keturis vidutinio dyžio šviežius arba dešimt džiovintų grybų užpilti dviem šimtais gramų degtinės ir laikyti mėnesį. Gerti po arbatinį šaukštelį per dieną, užgeriant rūgščiu morsu ar sultimis. Iš viso reikia išgerti 600 g antpilo.

 

            Grybus galima džiovinti, bet apie džiovintų valgymą duomenų rasti nepavyko. Visgi nemanau, kad nedidelis kiekis grybo miltelių gali kuo nors pakenkti, o padėti gali daug. Seniau buvo manoma, kad šis grybas yra šiek tiek nuodingas ir vartoti jį galima tik gerai nuvirus, bet paskutiniai duomenys paneigia šią teoriją. Ir vis dėlto žalią jį valgyti nerekomenduojama. Kaip ten bebūtų, džiovintame grybe per tris mėnesius visi nuodai dingsta.

 

            Taigi, susipažinkite: kūginis briedžiukas - Morchella conica, daugeliui pažįstamas- pirmas pavasario grybas, pradedantis dygti vos nutirpus sniegui. Be šito, pas mus auga dar valgomasis briedžiukas- Morchella esculenta, taip pat valgomas ir skanus, bet apie jo gydomąsias savybes kol kas nieko negaliu pasakyti.

 

briedziukas

    Ir įdomiausia tai, kad jis pats prašosi pas mus į sodus! Ypač jis mėgsta augti po obelimis ir aronijomis - čia randa kažkokių jam patinkančių medžiagų, nors mikorizės su medžiais nesudaro.

 

            Prijaukinti jį paprasta: tereikia grybų kepurėles smulkiai supjaustyti ir parai pamerkti į šaltą švarų vandenį. Po paros visa tai išpilti po obelimi ir gausiai pabarstyti pelenais- šis grybas mėgsta pelenus, dažnai aptinkamas gaisravietėse ir laužavietėse. Rudenį tą vietą pridengti obelų lapais, dar pridėti papuvusių obuolių ar jų atliekų, iš bėdos galima ir šiaudais. Štai ir viskas- jei pavyks, kitais metais jau galima tikėtis keleto pirmųjų grybukų. Ir kasmet jų bus vis daugiau! Tik reikia prižiūrėti, kad grybienos vystymosi vieta neišdžiūtų ir duoti jai ramybę. Nors... kai kur kaip tik patariama rudenį lysves purenti! Kam teko rinkti pavasarinius grybus, tas pastebėjo, kad labai jau jie mėgsta dygti ten, kur paklotė pažeista.

 

            O štai prancūzai briedžiukus augina paprastose lysvėse. Pavasarį palaisto „grybų vandeniu“, paberia pelenais (dažnai tam reikalui pelenai specialiai gaminami- deginamas popierius), rudenį uždengia obuolių išspaudomis ar kitokiomis atliekomis nuo obuolių perdirbimo. Žiemai lysves dar pridengia storesiu lapų ar šiaudų sluoksniu, kuriuos pavasarį nuima. Žodžiu, šis grybas ne probleminis ir auginamas vis plačiau. Ne tik dėl savo gydomųjų savybių- kai kuriose Europos šalyse ir Amerikoje jis laikomas delikatesu. O kad patys tuo galėtumėte įsitikinti, siūlau pasigaminti patiekalą pagal  rusų receptą iš senos rašytojo S.N.Terpigorevo knygos. Tai unikalus patiekalas. Be to, kad ypatingai skanus ir maistingas, jis buvo taikomas susiprinti sergantiems tuberkulioze, taip pat padėdavo atsigauti po sunkios ligos ar sergant kraujo ligomis:

 

            Imate paprastą, patį paprasčiausią molinį puodą. Išplaunate jį, o po to pašildote tiek, kad būtų ne karštas, o tik šiltas. Briedžiukus kruopščiai atrenkate, išplaunate, gerai išvalote raukšles. Po to dar kartą atsargiai skalaujate grybuką švariame vandenyje ir dedate ant servetėlės. Kad visas vanduo nutekėtų, laikas nuo laiko pavartote jį nuo vieno šono ant kito. Kai tokiu būdu paruošiate reikiamą kiekį, ieškote parmezano sūrio (galima ir mūsiškio fermentinio). Tada paliekate briedžiukus džiūti ant lėkštutės ir sutarkuojate sūrį, vienam kilogramui grybų maždaug 300 gramų sūrio. Kai viskas baigta, švariai nusiplaunate rankas ir į kairę ranką imate grybuką, o į dešinę- gabaliuką sviesto ir trinate grybą, raukšles pilnai užpildote sviestu, kad operacijos pabaigoje briedžiukas atrodytų kaip vientisas sviesto gabalas. Tai padarote su visais grybais. Kai visi paruošti, imate kelias bandelės pluteles (galima balto kvietinio batono, tik reikia jas padžiovinti- tais laikais duona turėdavo kietą plutąJ) ir įtrinate jas česnaku. Kilogramui briedžiukų reikia sunaudoti galvutę česnako. Kai ir tai atlikta, ištepate puodo dugną ir šonus sviestu ir lengvai pabarstote džiūvėsėliais. Tada pradedate dėlioti vieną grybą po kito, tik stebite, kad tarp jų liktų truputį laisvos vietos, nes grybai išbrinks. Sudedate vieną sluoksnį- pabarstote sūriu ir pipirais, tuo pat metu dedate vieną ar dvi česnaku įtrintas pluteles. Taip sudėję vieną sluoksnį, dedate antrą, ir trečią, ir dešimtą- visus grybukus iki pat viršaus. Ant viršaus galima užpilti grietinės. O po to viską uždengiate kuo tirščiau- apipilate sūriu, džiūvėsiais ir galų gale aptepate tešla. Tada puodą pakeliate ir dedate į duonkepę. Ir viskas. Ten jis turi stovėti ne mažiau trijų valandų, ir kuo ilgiau, tuo geriau. Bet, žinoma, proto ribose. ( Receptą aš truputį „pataisiau“, kad būtų suprantamesnis).

 

            Nuolat skubančioms moterims pagaminti tokį patiekalą - beveik neįveikiama užduotis, bet jei esate šeimininkė, mėgstanti palepinti savo šeimyną- galit pamėgint. O briedžiukus galima ruošti ir visais kitais, labiau įprastais grybų patiekalų ruošimo būdais. Taigi, nepraleiskit progos skaniai pavalgyt, sustiprint akis ir užsiveist sode ankstyvųjų grybų- pavasaris jau čia pat, tuoj nutirps sniegas ir pradės dygti briedžiukai!

 

 

     Saulius Jasionis

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: saulius
El. paštas:
Tai labai paprasta: tiesiog sulaukt pavasario, o tada ieškot:-).
Vardas: Aldona
El. paštas:
Noriu įsigyti briedžiukų.Ačiū