Tuščio sklypo turtai (2)

Pirmoje straipsnio dalyje rašiau apie iš pažiūros tuščio sklypo turtus – natūralią pievą, velėną, gyvūnus. Pratęsdamas mintį šiame straipsnyje bandysiu atkreipti dėmesį į kitus tuščio sklypo turtus – kaimynus, dirvos struktūrą, medelius ir krūmynus, griūnančius pamatus.


Kaimynai

 

Kad ir kaip jūs saugotumėte savo sklypą, jei aplink jus įsikūrę kaimynai apsitvers tvoromis ir įsigis šunis, tai jokie žvėreliai iki jūsų sklypo neprieis net ir labai norėdami.

 

Kaimynai irgi mėgsta slėptis. Atrodo nieko nėra, aplinkinės žemės tuščios, tačiau tik pamėgink iš ten paimti akmenį, iškasti medelį (sodinuką) ar paimti kokį nuvirtusį medį malkoms, iš kažkur išdygsta žmogus ir pasako, kad tai jo žemė ir kad visa tai yra jo nuosavybė. Ir vienas paimtas daiktas iš jo žemės gali sukelti nesantaiką tarp kaimynų iki gyvenimo galo.

 

Tačiau, jei gerai sutarsite su kaimynais, tai jis bus tikras lobis. Geras žmogus, geras kaimynas yra neįkainojama dovana. Todėl tik atėjus į savo sklypą reikia gerbti ir kaimynų sklypus. Nors iš pažiūros jie, galbūt, tušti, tačiau nepamirškite, kad yra daug tikimybės, jog ta žemė ir joje esantys turtai yra kažkieno.

 

Dirvos struktūra

 

Liko nepaminėtas dar vienas turtas, slypintis iš pažiūros tuščiame jūsų sklype. Šis lobis tūno pasislėpęs po tankios velėnos sluoksniu. Jei trepsėsite ant velėnos koja ar bandysite kastuvu kasti, jums pasirodys, kad žemė yra kieta kaip akmuo, tačiau prakasę velėną pamatysite, kad po ja žemė yra labai puri. Štai čia ir slypi dar vienas iš derlingumo stebuklų. Jei norite, kad jūsų žolynai, gėlės, medžiai ar daržovės sklype augtų gražūs, stiprūs, sveiki, puikiai derėtų, tai turite išsaugoti šią dirvos ir podirvio struktūrą.

 

Pirmasis dirvos struktūros priešas yra sunkioji technika. Ji bus jums reikalinga prūdui kasti, statybinėms medžiagoms atsivežti ar statybų procesui paspartinti, palengvinti. Stenkitės nevažinėti su tokia technika po visą sklypą. Pasidarykite vieną kelią pro kurį važinės šie dirvos monstrai, o visa kita sklypo dalis tebūna nesutrombuota, derlinga. Technika suspaudžia žemę, sutrombuoja ir taip sugriauna dirvos struktūrą, dirva nebekvėpuoja ir praranda derlingumą.

 

Kitas dirvos struktūros priešas – arimas ir kasimas. Niekada to nedarykite! Net pačios derlingiausios Rusijos stepių dirvos, kurių juodžemio sluoksnis siekia 1,5 metro gylį, net ir jos suartos per kelis metus praranda derlingumą. Yra kitų būdų, kaip pasodinti augalus neariant ir nekasant žemės, ir nesugriaunant jos derlingumo.

 

Jeigu jūsų dirvos paviršius kaubūriuotas ir jūs jį norite išlyginti – taip pat nearkite. Yra kitų išlyginimo būdų išsaugant velėną ir dirvos struktūrą.

Medeliai ir krūmai

 

Dirvos struktūrą labai stipriai gerina ir sumedėję augalai. Nueikite į mišką ir pabandykite kasti žemę rankomis. Po medžių šaknimis dirva puri puri. Kiek kiši ranką, tiek ji lenda. Miške ir rankomis galima iškasti duobę. Medžiai ir krūmai per keletą metų supurena net ir sunkiąsias molio dirvas.

 

Šaknimis medeliai ne tik purena dirvą. Ant jų šaknų geba augti didžiulė įvairovė grybų. Jei jūsų sklype auga kad ir mažiukas krūmelis karklas ar kitas medelis, neskubėkite jo iškirsti. Kad ir kaip skurdžiai jis atrodytų, žinokite, kad jis labai naudingas. Atneškite valgomų grybų ar grybų liekanų ir primėtykite aplink tą krūmelį, ir kitais metais šalia jo grybai atsidėkodami iškels savo kepures.

 

Bitės iš medžio žiedų neša medų, medžio lapai yra geriausia trąša daržui, uogos – paukščių vilioklės, šešėlis – kaitriai saulei užstoti, šakos – vėjui pristabdyti. Net jei medelis auga ten, kur jūs norite statyti namą, palikite jį augti iki pat statybų pradžios. Iškirsti visada suspėsite, o per kelis metus, kol prisiruošite statyboms, medelis priaugins lapų – trąšų daržui, medienos malkoms ir duos kitokio gėrio.

 

Medis iš žemės paima mažai medžiagų. Didžiąją savo „kūno“ masės dalį medis išaugina tarsi iš niekur, t. y. iš oro ir vandens. Šis mažas fabrikėlis iš nieko padaro turtus. Orą, vandenį ir saulės šviesą fotosintezės būdu jungdamas į kietą materiją, iš kurios gaunasi trąšos savo kokybe pralenkiančios chemines trąšas, pardavinėjamas parduotuvėse. Medelis, krūmas irgi didžiulis turtas, tik reikia mokėti jį panaudoti.

 

Pamatų liekanos

 

Galbūt kažkam pavyks įsigyti sklypą, kuriame jau buvo sodyba ir dar yra likę apgriuvę pamatai. Taip pat neskubėkite jų ardyti. Jei yra pamatai, kad ir kokie apgriuvę, galima daug lengviau sutvarkyti žemės dokumentus ir pakeisti sklypo paskirtį iš žemės ūkio į namų valdos. Tai jums padės padaryti žemėtvarkininkai.

 

Čia suminėti ne visi iš pažiūros tuščio sklypo turtai. Nepaminėti valgomi augalai, vaistažolės, vytelės pynimui, archeologiniai radiniai, sklypo vieta jo ryšiai su žmonėmis ten gyvenusiais anksčiau, apylinkių istorija, raudonosios knygos augalai ir kt. Straipsnis bendro pobūdžio. Čia norėta tik atkreipti dėmesį į tai, jog kartu su sklypu gauname ir turtus, kuriuos galime arba iššvaistyti arba išsaugoti.

 

Kad ir koks tuščias atrodo jūsų ką tik įsigytas sklypas, žinokite, kad atidžiai į jį pažiūrėję galite ten pamatyti didžiulius turtus.

 

Laimis Žmuida

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: JJ
El. paštas:
Labai saunus straipsnis. Citata: "Jeigu jūsų dirvos paviršius kaubūriuotas ir jūs jį norite išlyginti – taip pat nearkite. Yra kitų išlyginimo būdų išsaugant velėną ir dirvos struktūrą". Pirkome sklypa su mazdaug 20 m. suarta ir palikta likimo valiai zeme. Zeme uzzelusi ivairiais augalais, ji nera lygi. Kaip ja islyginti neariant? Aciu.
Vardas: Regina
El. paštas:
nuostabus straipsnis.
Vardas: Neda
El. paštas:
Aciu uz jusu nuosirdzia meile naturaliai gamtai ir jos puoselejima. Noreciau pasiteirauti: 1) kaip palyginti sodybos sklypa, nesuardant naturalios velenos, ir 2) ar verta/reikia sklype naikinti kiaulpienes? Aciu, Neda
Vardas: Vaidužė
El. paštas:
Pritariu visiškai Laimio mintims. Mes irgi kai išsirinkome savo sklypą ( tai buvo žiema, ir apsnigęs jis visas buvo) - atrodė, kad jis visiškai tuščias. Ir dar nuolat šienaujamas buvo.. O kai dabar pradėjom atidžiau su juom draugauti - tai kiek daug gero randame! Gal kokias 5 slyvukes ( dar visiškai mažutes - nes nušienautos varkšiukės), šalia gyvena bebrai ( tai jie mums nemažai jau nusmailintų kuolų palieka, nes jiems tokių didėlių nereikia), įvairiausių skanių augalų pilna - (ir tų kurių labai norėjau kad būtų), ir dar - po velėna, truputėlį pakasus - molis! :) O mes galvojom iš kur jo gauti statyboms... Medeliai pamiškėje į mūsų sklypą įlindę auga, pelkė ,- jei trumpai - tai pilnas sklpas visokio gero! Tik gyvenk ir džiaukis! Manau kiekvienam žemės lopinėlyje gero yra su kaupu - tik atsimerkime ir pamatykime ! ;)