Gamtinė žemdirbystė 5 rūšių efektyvios lysvės

Gamtinė žemdirbystė 5 rūšių efektyvios lysvės

Kokias lysves ruošti?

Jau greitai pavasaris, pats laikas apgalvoti ir pasirinkti į kokias lysves sėsite ir sodinsite. Tuo turėtų susirūpinti ir tik ką įsigiję žemę, ir tie kurie nusprendė vietoj įprastos žemdirbystės pasirinkti gamtinę.

Lysvės būna įvairios  ir jų paskirtis skiriasi. Dabar aptarsime, kokios lysvės būna ir, kokią funkciją atlieka. Ir, jeigu jūs dar neparuošėte lysvių savo darže, galbūt šis straipsnis padės jums apsispręsti.

Viena pagrindinių taisyklių gamtinėje žemdirbystėje – lysvės turi būti pastovios! Ką tai reiškia?


Pastovios lysvės

Tai reiškia, kad lysvės daromos vieną kartą ir visam laikui! T.y., kad ir kokią lysvę nuspręsite daryti, toje vietoje jau niekada nevaikščiosite. Vaikščiojama bus tik takeliais. Todėl lysves įirenkite taip, kad jums būtų patogu. Jos visai neturi būti išsitempusios kaip styga – lygios ir tiesios. Jos gali būti banguotos, pusapvalės, trikampės ir t.t. Svarbu, kad būtų patogu, bet ir gražu.

Tradicinėje žemdirbystėje lysvės migruoja, t.y. žemė perkasama du kartus per metus – pavasarį ir rudenį, ir kasmet lysvės keičia vietą. O po žemę vaikštoma, trypiama numatomos lysvės vieta. To jokiu būdu negalima daryti!

Dabar pakalbėsime apie tai, kokias lysvės gali būti. Ir jūs, sužinoję jų ypatumus, lengvai nuspręsite, kokios iš jų tinka būtent jums.

Žemos ar pakeltos

Yra dvi sąvokos: pakeltos lysvės ir žemos. Kuo jos skiriasi? O skirtumas matomas paprasta akimi, todėl, kad žemos lysvės driekiasi sulig žemės paviršiumi, o pakeltos iškyla virš jos 20- 25cm. Kokios lysvės jums tinkamiausios apsprendžia dirvos struktūra.

Jeigu dirva smėlėta, pastoviai išdžiūsta, nes nėra humusingo sluoksnio ir drėgmei nėra kur kauptis -  geriau daryti žemas lysves. Jų paskirtis – neleisti dirvai perdžiūti, išsaugoti ir išlaikyti drėgmę joje. Tai įmanoma tik teisingai mulčiuojant!

 

Jeigu dirva sunki, molinga ir dar aukštai gruntiniai vandenys -  tinkamiausios pakeltos lysvės. Jų paskirtis – kad dirva greičiau įšiltų, vanduo neužsistovėtų, o mulčiavimas taip pat atlieka savo funkciją!

Kaip įrengti žemas ir pakeltas lysves?

 

Apsiginkluojame rulete, kuoliukais ir virvute. Atsižymime lysves nuo 40 cm iki 1 m pločio ir praėjimus tarp jų nuo 50 cm iki1,20 m pločio. Ilgis jūsų nuožiūra.

Pažymėjome lysves ir takelius tarp jų... Nuo šio momento po lysves nevaikštoma, niekada! Tai įstatymas!

Kad paruošti pakeltas lysves reikia šiek tiek padirbėti. Čia taip pat yra du variantai. Arba žemę nuo takelių per kastuvo gylį perkelti ant lysvių. Tuo pažemindami takelius ir pakeldami lysves. Arba, jei yra galimybė, ant pažymėtų lysvių užpilti derlingos žemės sluoksnį (gali būti atvežtinė žemė), tuo taip pat paaukštindami lysves. Toliau tiek žemas, tiek pakeltas lysves galima aprėminti, pagražinti, bet tai vėliau. Pirmiausia svarbu pažymėti lysves ir toje vietoje nevaikščioti.

Lysvės visą laiką lieka toje pačioje vietoje. Jų niekada daugiau nekasite, po jas nevaiščiosite. Ir dirva pradeda atsigauti, atsistatyti, humusingas sluoksnis didėja dėka dedamos organikos ir mulčiavimo.

Lysvės šiltos, kompostinės ar greitos

Šiltos lysvės dažniausiai daromos tranšėjose, bet galima ir dėžėse be dugno. Jos skirtos prailginti augalų vegetacijos laiką. T.y. jos reikalingos šilumamėgiams augalams ir ten, kur vasara trunka viso labo 3 mėnesius. Šiltų lysvių pagalba gaunamas geras derlius nepriklausomai nuo oro užgaidų.

Aukštos kompostinės lysvės – tai sąvoka iš permakultūros. Gamtinė žemdirbystė apjungia permakultūros dizaino principus, todėl tokios lysvės puikiai tinka mūsų sklypuose. Ypač tokios lysvės tinka ten, kur sklypas iš visų pusių perpučiamas vėjo, kur daug saulės ar kur jos trūksta. Aukštos kompostinės lysvės leidžia sukurti sklype savą mikroklimatą, jį pagerinti. Dar viena teigiama jų savybė – jos veikia ilgą laiką. Jeigu šiltos lysvės veikia 1-3 metus, tai aukštos kompostinės, Priklausomai nuo jų aukštumo, iki 10metų!

Darymas – stambi organika(patrešę rąstai, stambios šakos), smulki organika, nesubrendęs kompostas, žemė, subrendęs kompostas, viskas gausiai palaistoma „Baikal EM-1“ tirpalu ir storai užmulčiuojama. Viskas, galima sodinti daigus.

Svarbiausia paskirtis ir šiltų lysvių  ir aukštų kompostinių – kaupti humusą! Jos labiausiai tinka turintiems didesnius žemės plotus.

Greitos lysvės

Pats lengviausias ir greičiausias lysvių darymas. Šios lysvės taip pat permakultūrinės. Tokias lysves galima daryti tiesiog ant nedirbtos žemės, ant pievos, be žemės perkasinėjimo! Greitai išsprendžiama piktžolių problema, ir iš viso, smarkiai palengvinamas visas darbas.

Jose jau pirmais metais galima auginti viską . Daromos greitai ir paprastai. Vienintelis nepatogumas,  – reikia iš anksto pasiruošti didesnį kiekį kartono ir šiaudų.

Tiesiamas kartonas, ant viršaus dedamas maždaug 30 cm storio šiaudų sluoksnis. Viskas, lysvė paruošta. Sodinant, dažniausiai bulves, kartonas įpjaunamas kryžmai, dedama bulvė, užverčiama šiaudais. Piktžolės per kartoną nepraauga, bent jau iki vasaros vidurio, drėgmės užtenka, susirenka sliekai, kurie greitai gerina žemę.

Dabar belieka pasižvalgyti po savo sklypą ir nuspręsti, kokios lysvės labiausiai tinkamos. Visos jos savaip efektyvios, padeda atstatyti dirvą, pasilengvinti sau darbą.

Svarbaiusia netrypti ir nekasti! Tausokite žemę, mylėkite ją – juk žemė tau gyvas organizmas. Kaip jūs su ja elgsitės, ji atsilygins tuo pačiu – sveiku geru derliumi.

 

Komentarai

* pažymėti laukai yra privalomi






Saugos kodas:

Vardas: vida
Data: 2017-06-03
El. paštas: adiv1090@gmail.com
Gal galite parašyti kur galima įsigyti to grybo.
Vardas: Loreta
Data: 2017-04-01
El. paštas:
Tikrai naudingas straipsnis.Daug gerų minčių kilo.Žemės daug, ji molinga, labai riebi, ir vėjų pagairė. Tai aukštos kompostinės lysvės - tikras gėris.
Vardas: Algita
Data: 2016-02-25
El. paštas: kalgita@hotmail.com
Dėkui už gerą straipsnį. Jau turime šiek tiek patirties, bet atėjo ir naujų minčių. Labai kviesčiau patarimais prisidėti prie Jurtos darželio "daržo" kŪrimo... Ten kol kas molinga pieva, o taip norisi vaikams parodyti kaip auga pomidorai, agurkai, moliūgai ir gėlės...
Vardas: Juozas
Data: 2016-02-23
El. paštas: anta@erdves.lt
Teresei: Vienas iš būdų, yra biologiniai preparatai, vieno iš tokių preparatų sudėtyje yra entomofaginio grybo Bauveria bassiana sporos. Šis nepavojingas grybas natūraliai gyvena dirvoje, o grambuolius naikina gerai. Jis įterpiamas į dirvą ir gali infekuoti grambuolio lervas net keletą metų iš eilės. Kiti būdai mažiau efektyvūs, reikalauja daug darbo arba gali būti netgi kenksmingi(cheminis naikinimas)daržo augalams.
Vardas: Juozas
Data: 2016-02-23
El. paštas: anta@erdves.lt
Teresei: Vienas iš būdų, yra biologiniai preparatai, vieno iš tokių preparatų sudėtyje yra entomofaginio grybo Bauveria bassiana sporos. Šis nepavojingas grybas natūraliai gyvena dirvoje, o grambuolius naikina gerai. Jis įterpiamas į dirvą ir gali infekuoti grambuolio lervas net keletą metų iš eilės. Kiti būdai mažiau efektyvūs, reikalauja daug darbo arba gali būti netgi kenksmingi(cheminis naikinimas)daržo augalams. Skaitykite daugiau: http://www.manonamai.lt/mano-sodas-ir-kiemas/kiemas/kaip-atsikratyti-grambuoliu-ir-ju-lervu.d?id=64735177
Vardas: Teresė
Data: 2016-02-22
El. paštas: terasalciuviene@gmail.com
jūsū pateikta informacija naudojuosi jau trys metai.Esu labai jums dėkinga.Šis zemdirbystės budas man visiškai pakeitė gyvenimo pūdą.išmokau kaip efektyviai užsiaugintisavo šeimaidaržovių.Derlius uždera geras.bet baiminuosi kaip reikės susidraugauti su grambuolies.nes jū igi užderėjo.gal kas gali patarti kaip išprašyti juos būčiau dėkinga.